Ten nejdelší a nejintimnější vztah, který žena za celý svůj život má, je vztah s jejím vlastním menstruačním cyklem. Takový vztah může trvat přibližně 40 let a zdánlivě se v tom chaosu nedá vyznat, ale stejně jako ve všem přirozeném na světě i tady vládne řád. Jen je potřeba monitorovat začátek cyklu zápisem do kalendáře nebo příslušné aplikace, kterých už v dnešní době existuje spousta. Poslušný menstruační cyklus má trvat 28 dní, což jsou přesně čtyři týdny, a během této doby se žena dvakrát změní prakticky o 180 stupňů. Co jí bylo příjemné 8. den cyklu, na to je 18. den alergická.
PRVNÍ TÝDEN
Menstruační cyklus začíná prvním dnem menstruačního krvácení. V tuto chvíli jsou oba pohlavní hormony (estrogen i progesteron) na nízkých hladinách. Žena se celkem pochopitelně cítí poměrně bezbranná, protože hladina estrogenu, který pomáhá zvládat stres a dělá ženu odvážnou a extrovertní, je nízká. Hladina progesteronu, který ji činí bezstarostnou a šťastnou, je také nízká. Není divu, že ženy tuhle fázi menstruačního cyklu nemají moc v lásce a mají přirozenou tendenci stahovat se do sebe a zůstávat doma v bezpečí.
TIP:
Kompenzovat krevní ztráty během menstruace vám pomůže BETAFIT a ORGANIC SEA BERRY.
„Přirozené produkci estrogenu je ale v dnešní době nutné trochu pomoci. Dlouhodobé užívání antikoncepce a velké znečištění všudypřítomnými xenoestrogeny způsobuje, že k vlastní produkci estrogenu dochází poněkud laxně, a otěhotnět tak i pro mladou ženu v této době může být skoro nemožné.“
DRUHÝ TÝDEN
V tomto období se v ženském těle začíná budovat estrogen, který má za úkol podporovat dozrávání vajíčka ve vaječnících. Jeho hladina poměrně rychle stoupá, a právě díky němu má žena chuť jít do společnosti, cítí se krásná, má zářivější pleť a plná prsa… No, zkrátka, estrogen dělá, co může, aby ženu udal na trhu a ona měla větší šanci, že ji někdo oplodní. Nejpřitažlivější jsou samozřejmě ženy kolem třicítky, protože ty mají přirozeně nejvyšší hladiny estrogenu, a tím pádem také největší šanci na otěhotnění.
Přirozené produkci estrogenu je ale v dnešní době nutné trochu pomoci. Dlouhodobé užívání antikoncepce a velké znečištění všudypřítomnými xenoestrogeny způsobuje, že k vlastní produkci estrogenu dochází poněkud laxně, a otěhotnět tak i pro mladou ženu v této době může být skoro nemožné.
Jak tedy stimulovat přirozenou produkci estrogenu v druhém týdnu menstruačního cyklu? Estrogen se snadněji buduje, pokud ve své stravě snížíte dramaticky množství sacharidů a prodloužíte dobu přerušovaného hladovění (ideálně 18/6). Dále je třeba zvýšit příjem zinku a vitaminu D a věnovat se pravidelnému pohybu, který vám zvýší tep. Odměnou vám bude na konci tohoto týdne přirozená ovulace, příležitost k otěhotnění a také po vyloupnutí vajíčka z folikulu vznik tzv. žlutého tělíska ve vašem vaječníku, které bude v dalším týdnu produkovat progesteron. A ten fakt chcete, protože to je hormon dobré nálady.
TIP:
Produkci estrogenu v této fázi cyklu je možné podpořit produkty ORGANIC MACA, GYNEX a RAW AGUAJE.
TŘETÍ TÝDEN
Ovulace, doufejme, v pořádku proběhla, a i v případě, že nedojde k oplodnění vajíčka, hladina progesteronu začne poměrně prudce stoupat. Tedy, měla by začít, protože pokud zůstane progesteron dole a estrogen bude dominantní, není s takovou ženou vůbec k vydržení. Progesteron totiž dělá ženu chápající, tolerantní, milou a pečující. Pokud má ale žena stres, její tělo přednostně vyrábí kortizol a na progesteron se prostě vykašle. Právě v tomto týdnu, kdy se zdánlivě nic neděje, je buďto možné svoje hormonální hladiny vědomě harmonizovat, nebo si zadělat na pěknou hormonální nerovnováhu.
Hormonální nerovnováha a estrogenní dominance není vůbec žádná legrace, je to pravý hormonální chaos, který má mnoho nepříjemných důsledků. Patří sem: příliš časný nástup menstruace (před 12. rokem věku), příliš bolestivá nebo silná menstruace, premenstruační syndrom (PMS), polycystické vaječníky (PCOS), endometrióza, cysty v prsou, vaječnících a děloze, rakovina prsu, dělohy nebo děložního hrdla, prolapsy dělohy, srdeční problémy, bolesti hlavy, úzkosti a deprese. Pokud se v některých z projevů hormonální nerovnováhy najdete, čtěte pozorně dál, abyste věděly, jak z toho ven.
„Xenoestrogeny, neboli látky svojí strukturou imitující estrogen, mají schopnost vázat se na estrogenní receptory a způsobovat v těle nadbytek estrogenu. Díky němu je žena nejen nepříjemná, nevyspalá, soustavně unavená, ale často i nemocná, a ještě k tomu úplně nešťastná, protože v důsledku trvale zvýšené hladiny tohoto estrogenu umělého původu zkrátka nemůže zhubnout.“
CO JSOU XENOESTROGENY A JAK SE JICH VYVAROVAT?
Všechny výše popsané symptomy mohou být způsobeny právě tím, že třetí týden menstruačního cyklu nedokáže tělo odbourat přebytečný estrogen ani vytvořit dostatečné množství progesteronu. Onen přebytečný estrogen ale není jen přirozeného původu (ačkoli i ten je nutné z těla eliminovat), ještě je tu další, nepřirozený, chemický, zákeřný. Nazývá se xenoestrogen a bohužel je ho všude kolem nás víc než dost.
Xenoestrogeny, neboli látky svojí strukturou imitující estrogen, mají schopnost vázat se na estrogenní receptory a způsobovat v těle nadbytek estrogenu. Díky němu je žena nejen nepříjemná, nevyspalá, soustavně unavená, ale často i nemocná, a ještě k tomu úplně nešťastná, protože v důsledku trvale zvýšené hladiny tohoto estrogenu umělého původu zkrátka nemůže zhubnout.
Zdroje xenoestrogenů jsou následující: pesticidy, herbicidy, parabeny, ftaláty, nové nevyprané oblečení, akryl, polyester, nylon, plastové lahve a plastové kontejnery na jídlo s BPA (bisfenol A), hormonální antikoncepce a hormonální substituční léčba, teflonové pánve, konvenčně pěstovaná chemicky ošetřovaná pšenice a sója a těmito krmená zvířata, jejich maso a mléko. Takže vidíte, že v dnešní době je prakticky nemožné vyvarovat se dokonale všech zdrojů hormonálních disruptorů!
Proto je nutné vědět, jak podpořit v těle eliminaci těchto látek a nastolit opět klid a mír a rovnováhu našich hormonálních hladin. Především je třeba nevystavovat se výše zmíněným hormonálním narušitelům a podporovat činnost jater, hlavního detoxikačního orgánu našeho těla (já jsem zastánce pojídání pampelišky v průběhu celého roku). Dále pomáhá výrazně zvýšit přísun vlákniny přednostně z listové zeleniny, protože ta má schopnost urychlovat eliminaci nadbytečného estrogenu z těla.
Velmi prospěšné látky pro estrogenní detoxikaci jsou indoly nacházející se v brukvovité zelenině – brokolice, květák, zelí, kapusta, kedlubna, ředkvička, ředkev, pak choi (čínské bílé zelí), křen a hořčice, z bylin pak česnáček lékařský, kokoška pastuší tobolka a penízek rolní. Detoxikaci přebytečného estrogenu podporuje lékořice a lněné semínko.
Na druhou stranu je dobré podpořit zdravou produkci progesteronu, aby se hormonální hladiny vyrovnaly. To můžete zajistit vhodným výběrem složitých sacharidů ve své stravě pocházejících ideálně z ekologického zemědělství, tedy bez zátěže estrogenně působících postřiků – pohanka, ječmen, jáhly, teff, amarant, oves. Doporučuji zkrátit dobu přerušovaného hladovění na maximálně 15 hodin, užívat kotvičník a divoký jam.
TIP
Detoxikaci přebytečného estrogenu je možné v této fázi podpořit produkty REGALEN, CYTOSAN a GYNEX.
ČTVRTÝ TÝDEN
Poslední týden před očekávanou menstruací hladiny obou hormonů prudce klesají, respektive klesat mají, a pokud hladina estrogenu neklesne, k menstruaci ne a ne dojít. Touto dobou se žena cítí zase trochu pod psa, energie i motivace k čemukoli jí klesá, co ale signifikantně stoupá je potřeba uklidit se. Je tedy dobré uklízet vnitřně i zvenku, hodně pít, hodně spát, zdravě jíst, nestresovat se a tak dále a tak dále, vždyť už to znáte.
TIP
Vylepšit celkovou psychickou kondici v tomto období vám pomůže STIMARAL a KOROLEN.
Nikdy nepochybujte o tom, že by malá skupina otevřených lidí mohla změnit svět. Ve skutečnosti je to jediná věc, která ho kdy změnila.