Znáte to. Celý den sedíte v práci u počítače, případně na poradách, a doma po večeři se pak jen vyčerpaně sesunete na gauč před televizi. Jestli se v předešlé větě poznáváte, pak jste zabředli do sedavého životního stylu.
Co to přesně je sedavý styl života?
Sedavý životní styl se charakterizuje jako styl života, kdy se člověk příliš fyzicky nehýbe. Nemusíte zrovna chodit pravidelně do posilovny či žít jógou. Jestli jste aktivní, máte práci, při které jen celý den nesedíte, a navíc vás moc neužije na každovečerní sledování televize, pak nejste klasický příklad jedince žijícího sedavým životem. Avšak naopak, pro zaměstnance sedící celý den na židli před počítačem (a je jedno jak ergonomická vaše židle je!) nebo vášnivé sledovače všech možných seriálů, máme špatnou zprávu – ubližujete si.
Vždycky to tak s lidstvem nebylo. V minulosti jsme vedli mnohem aktivnější životy. Avšak moderní technologie, které nám život usnadňují a činí jej kvalitnějším, nás zároveň takřka připoutaly k židlím. Většina studií, které tento trend monitorují, se týkají americké populace. Je to však přirozený vývoj moderního světa a i v České republice a na Slovensku se sedavému stylu více a více přibližujeme.
Následky dlouhodobého sezení
Při sedavém životním stylu se dostatečně nezapojují všechny svalové skupiny, které člověk normálně používá při chůzi, stání a pohybu. Svaly tak chátrají a orgány leniví, což způsobuje celou řadu zdravotních komplikací a nemocí.
A teď jedna špatná zpráva – pokud celý den sedíte, škodu neodčiníte hodinou v posilovně. Cvičení nemá na sedavý životní styl až takový vliv. Obzvláště pokud do tělocvičny jedete autem a je to prakticky vaše jediná pohybová aktivita. Ano, i když to tak děláte 5x týdně.
Pravděpodobnost různých onemocnění se tedy zvyšuje. A na jaké nemoci že se to můžete „těšit“, jestliže příliš sedíte? Jedná se o kardiovaskulární choroby, cukrovku, obezitu a dokonce některé typy rakoviny. V neposlední řadě si tak i urychlíte stárnutí. Přirozený úbytek svalů a chřadnutí kostí, objevující se přirozeně ve vyšším věku, přichází dříve.
Nabízí se řešení – změnit zaměstnání. Některé profese se však dnes nedají dělat jinak než „vsedě“. Naštěstí pro vás máme tipy jak to změnit!
Tipy pro aktivnější životní styl
1. Protahujte se
Není to jen o posilování svalů. Kolikrát stačí strnulé svaly a kosti jen protáhnout, umožnit krvi, aby lépe protékala. Postavte se a protáhněte se. Pokud je vám to před kolegy trapné, protáhněte se během každé návštěvy toalety. Protahovat se můžete vlastně i vsedě či dokonce vleže. Vsedě se skvěle provádí přetáčení páteře, kdy se rukama zaklesnete za opěrky židle a horní polovinu těla přetočíte nejdříve na jednu stranu, pak na druhou. A jak vleže? Procvičte si krční páteř otáčením do stran a také k jednomu a druhému rameni. I jednoduché kroucení kotníky či zápěstím trochu rozpumpuje krev a pomůže jí dostat se lépe k životně důležitým orgánům.
2. Místo kafíčka s kamarádkou jděte na společnou procházku
Protože u procházení se také skvěle povídá! Nemusíte přece pořád jen sedět, abyste všechno zvládly probrat. Není to tak, dámy? Pánové – alespoň s tím pivem trochu popojděte! :)
3. Pořiďte si vysoký stůl
Pracujte občas vestoje! Střídejte polohy pro práci podle toho, jak se budou vaše nohy cítit. Pro odvážné inspirace z kanceláří Facebooku: chodící stůl na zavěšení na krk. To je teprve lahůdka! Vyžaduje to však ničím nerušené prostředí k procházení, ideálně bez pobíhajících dětí, které byste jinak mohli zašlápnout.
4. Běžte s kamarády sportovat
Nejen že se skvěle zabavíte a společně unavíte, ale tím, že se bude domlouvat více lidí, se i zvyšuje pravděpodobnost, že opravdu dorazíte. Ne jako do anonymního fitka
5. Jezdíte do práce autem?
Parkujte o něco dál. Dobrovolně! Při malé procházce si protáhnete kosti a budete pak mnohem výkonnější!
6. Výtah? Co je to výtah?
Aneb používejte schody! Je to skvělý vynález! Chůze do schodů prý i hezky tvaruje zadeček. Budete tedy odměněni ladnými tvary.
7. Vaření je taky fajn
Musí se u něho totiž stát. Navíc musíte zajít do obchodu pro ingredience. Ale žádné podvádění – objednávání online není dovoleno!
8. Používejte krokoměr
Každý smartphone se dnes dokáže proměnit v krokoměr! Snažte se ujít alespoň něco kolem 10,000 kroků denně. To je hranice, na které se shodne většina odborníků, a která je zároveň i stanovená Světovou zdravotnickou organizací.
9. Oblibte si audioknihy
Dají se totiž poslouchat kdykoliv a kdekoliv. Úplně nejlépe při procházce. Jste zvyklí hodně číst knížky o osobním rozvoji, vzděláváte se a snažíte se být ve všem lepší? Takové knihy se dají koupit právě i v audio podobě a vaše každovečerní chvilka s knihou se může proměnit v příjemnou procházku, během které bude váš mozek hltat informace mnohem dychtivěji.
10. Místečko v kanceláři
Můžete si v práci vybrat, kde přesně budete sedět? Obětujte se a seďte nejdále od toalety i kuchyňky. To vám takových 100 kroků denně navíc přidá každopádně. Jak jednoduché!
11. Přemístěte věci v kanceláři
Stačí jen odsunout odpadkový koš na druhý konec místnosti. Zkrátka někam, kam se do něj nestrefíte ani kdybyste byli Michael Jordan. Ať se prostě musíte pokaždé zvednout. Vodu si ze zásobníku či kohoutku doplňujte po skleničkách, nenoste si zásoby ve džbáncích.
12. Hýbejte se v práci při sezení
I když celý den sedíte, můžete se u toho hýbat. Podupávejte si nohou v rytmu oblíbené písničky, jen se nejdříve ujistěte, že to blízko sedícím kolegům nevadí. I drobná aktivita může pomoci a rozproudit trochu krev, alespoň v nohách.
Ruce zaměstnejte kromě klávesnice a myši i občasným stlačením malého míčku či např. posilovače prstů.
13. Venčení
Naučili jste svého čtyřnohého kamaráda vykonat potřebu na nejbližším rohu, otočíte se a mažete zpátky domů? Vemte to pro jednou o pár bloků dál. Hoďte pejskovi míček. Možná vás potěší i jeho nefalšovaná radost.
14. Máte pružnou pracovní dobu?
Či možnost si kdykoli vzít práci domů či do kavárny? Skvělé! Měňte často prostředí, pracujte doma, v kavárně, v parku, nebo úplně nadivoko v přírodě.. Stačí jen nabitý notebook a úkoly, co nevyžadují online připojení.
15. Cvičte
Jednou týdně to časově musí vyjít. Pokud se i tak ošíváte, pořiďte si do telefonu některou z aplikací, které nabízejí sedmiminutové sady cvičení. Taková aktivita každý den také dokáže udělat zázraky. Zadejte „seven minutes“ v App storu nebo v obchodě Google Play.
16. Tancujte
Nemusíte se zrovna hlásit na kurzy salsy. I když to by také nebylo na škodu! Jen si občas doma pusťte nahlas hudbu, zatáhněte závěsy, a nechte rytmus plně ovládat vaše tělo! Jakékoli divoké kreace jsou dovoleny! Nejlépe to funguje po stresujícím dnu v práci nebo když vás někdo pěkně namíchne. Vytančit vztek je skvělý pocit!
17. Aktivní televize
Televizi vám nezakážeme, musíte na to ovšem jít aktivně. Co takhle vytáhnout ze sklepa rotoped, který jste si kdysi pořídili a naivně si mysleli, jak se na něm budete „prohánět“? Povolte si televizi, jen když budete zároveň šlapat na rotopedu či běhat na pásu. Zaprvé vás přejde sledovat kdejakou blbost a za druhé se nenásilně přinutíte k větší fyzické aktivitě.
18. Představte si, že žijete v minulosti
Jeden z nejkreativnějších tipů, o kterých jsme slyšeli. Předstírejte, že je rok 1985 a když něco potřebujete sdělit kolegovi, musíte se za ním vydat. Email či telefonát by byl sice snadnější, ale pokud máte pár minut navíc, děláte něco pro své zdraví a ještě i diskuze proběhne z očí do očí a jakékoli nejasnosti se o to lépe vyřeší.
19. Sportujte s dětmi
Máte-li děti, uvědomte si, že své vlastní návyky jim předáváte. Dbejte na to, ať od mala jen nesedí u obrazovek. Pokuste se je nadchnout pro sport a podnikejte aktivity společně. Vyrážejte na výlety do okolí, praktikujte třeba i geocaching a podobné hry, při kterých se sice používá smartphone, ale zároveň je nutné vynaložit i fyzickou aktivitu.
20. Dodejte si energii
Svádíte svou pasivitu na nedostatek energie? Pokud už se tedy k pohybu potřebujete nakopnout, jděte na to přírodně. Vypomozte si například extraktem ze šťávy mladého ječmene, která má výborné energizující účinky. Také kořen peruánské rostliny Maca, známý jako životabudič, vám dodá potřebnou energii a vitalitu.
Tak, inspiraci máte, teď už jen do toho! Nebuďte na sebe ale příliš „hrr“ a implementujte jednotlivé rady pěkně jednu po druhé. Změnit zažité návyky trvá a má-li být změna k lepšímu trvalá, musíte na sebe jít pozvolna.
Jaký je váš recept na aktivnější život?