Jste zmatení ze všech těch džusů, šťáv a smoothie? A co když do mixu přihodíme ještě i shake? Co je smoothie a co už není smoothie? Jak se liší džus a smoothie?
A jsou vlastně džusy, smoothie i shaky zdravé? O tom všem si povíme v dnešním článku.
Ovocné či zeleninové šťávy jsou v podstatě jen vymačkané ovoce nebo zelenina. Použitím odšťavňovače se oddělí šťáva od pevné hmoty ovoce/zeleniny a výsledným produktem je čistá přírodní šťáva. Vylisovaná dužina se vyhodí.
Smícháním čisté šťávy s vodou vzniká džus.
Naopak u smoothie rozmixujete ovoce nebo zeleninu v libovolném tekutém základu. V tomto případě dužinu nevyhazujete. Smoothie je tedy díky obsažené dužině bohaté na vlákninu.
Shake je to sladké, co koupíte ve fast foodu. Často připomíná tekutou zmrzlinu.
Také pokud si uděláte smoothie a přidáte si „na dochucení“ kopeček zmrzliny, rázem se z něj stává (nezdravý) shake!
Smoothie i šťávy dnes koupíte na každém rohu. Ne vždy jsou ale naprosto čerstvé a může v nich řádit víc bakterií jak vitaminů. Proto je nejlepší si oboje připravit doma. Stačí vám vhodný přístroj, ingredience a špetka šikovnosti:
Čistá šťáva se hodí především v případech, kdy potřebujete rychle doplnit vitamíny a živiny. Pozor ale na spoustu fruktózy, kterou takto nenápadně spolu s vitamíny vypijete, když si připravíte šťávu z ovoce. Proto je vhodné ponechat počet kusů ovoce na minimu, tedy ne více než jeden či dva kousky. Se zeleninou tak opatrní být nemusíte - přidejte kolik chcete a kolik chuťově zvládnete.
Na šťávu potřebujete odšťavňovač. Citrusy se dají vymačkat i ručně, ale jen odšťavňovač zvládne vymáčknout i tu poslední kapku.
Nakonec můžete přimíchat i jakoukoli superpotravinu. Zkuste třeba takový mladý ječmen – jeho živé enzymy znásobí efekt zdravého džusu.
Skvěle využijete šťávy i ve smoothie!
U smoothie se dají použít různé základy. Standardem je bílý jogurt, často řecký. Oblíbená jsou i mléka, a to především rostlinná – mandlové, rýžové, kokosové apod. Jako základ smoothie můžete ale zužitkovat třeba právě i tu čerstvě vymačkanou ovocnou šťávu, vychladlý zelený čaj, či vodu. Základ by měl jít do mixeru jako první, lépe se tak ochrání nože.
Zvolte si ovoce, ale nepřehánějte to s ním – jeden či dva kousky stačí. Doplňte zeleninou – listovými saláty či takovou, co zrovna máte po ruce. Vyhněte se jen druhům zeleniny s vysokým podílem škrobu. Nasypte pár zdravých oříšků nebo semínek a bylinek a už jen rozmixujte do požadované konzistence. Do smoothie se dá skvěle zamíchat i nějaká ta superpotravina – do chuťově hodně výrazného smoothie si přidejte Chlorellu či Spirulinu. Pokud naopak chcete dodat příjemnou chuťovou dimenzi jemnému smoothie, zvolte Acai či Macu.
U smoothie si už bez mixeru neporadíte. Pokud nemáte klasický vysokootáčkový s nádobou, sáhněte alespoň po ponorném mixeru, kterým mixujete polévky.
U džusů i smoothies platí, že méně je více. Nejenže přemíra ingrediencí vyústí v podivný odstín zelené či hnědé, ale mišmaš chutí bude nevyvážený, a navíc se vám takový drink bude hůře trávit.
Kousejte svůj džus či smoothie! Hýbáním čelistí jako byste jedli pevnou stravu se tvoří sliny a uvolňují enzymy pomáhající trávení. Tak si zajistíte maximální možné vstřebání živin z nápoje.
Jako u všeho, ani u smoothies a šťáv není pravda až tak černobílá.
Lidé mají obecně rádi především ovocné šťávy či džusy- ty jsou ale přehlcené fruktózou. Ta je bez jakékoli vlákniny pro tělo škodlivá. Raději než plně ovocný džus si tedy dejte zeleninovo-ovocný mix.
Ani ve smoothie byste to neměli přehánět s ovocem, přestože si s obsaženou fruktózou organismus díky přítomnosti vlákniny poradí o něco lépe.
Džusování, tedy extrakce šťávy odšťavňovačem, vytáhne téměř všechny živiny a vaše tělo je tímto způsobem rychle zpracuje. Naopak u smoothie vstřebávání živin trvá déle, a ne všechny jsou pro tělo dostupné.
Chcete si zvoleným drinkem částečně nahradit jídlo? Smoothie může nahradit oběd, ale džus už rozhodně ne. Jedině že byste zrovna drželi půst.
Potřebujete do sebe rychle dostat co nejvíce vitamínů a živin? Udělejte si šťávu.
Chcete si detoxikovat tělo od nahromaděných škodlivin a těžkých kovů? Zelenino-ovocná šťáva v tomhle umí pomoct.
Džusům či smoothies je velmi snadné propadnout a téměř přestat jíst pevnou stravu v nerozmixovaném stavu. Ale nezapomínejme na vyvážené stravování. Není nutné dopřávat si více než jedno smoothie či šťávu denně. Takto nejlépe udržíte rovnováhu a přispějete ke zdraví svého metabolismu.
Jak jste na tom vy? Vyrábíte si smoothie či šťávy často? Zaznamenali jste na sobě nějaké zlepšení?
Nikdy nepochybujte o tom, že by malá skupina otevřených lidí mohla změnit svět. Ve skutečnosti je to jediná věc, která ho kdy změnila.