Pojďme si dnes říct něco zajímavého o superpotravinách. Jsou totiž výjimečné nejen svým vysokým obsahem živin, ale i spotřebou, sklizní a účinky.
Pro začátek si ale ujasněme, o čem je vlastně řeč.
Superpotraviny nejsou oficiálně vymezené. Můžeme je však definovat jako “potraviny s, v poměru na svůj objem a počet kalorií, nadprůměrně vysokým obsahem živin a minerálních látek.“ V širším slova smyslu může být za superpotravinu považováno téměř jakékoliv ovoce či zelenina.
Abychom si to usnadnili, budeme se zde bavit o následujících superpotravinách:
O kapustě, kadeřávku, avokádu, borůvkách, chia semínkách, sladkých bramborách a jim podobných třeba někdy jindy.
Superpotraviny jsou opředeny mnoha mýty a tajemstvími. Nepomáhá ani, že se jednu dobu o některých z nich mluvilo jako o lécích na rakovinu či jako o zaručených prostředcích na hubnutí. Bez dalších prázdných frází se pojďme podívat na prokázaná (překvapivá) fakta o superpotravinách:
WHO na svém setkání už v roce 1974 vyhlásila spirulinu jako jednu z potravin budoucnosti, a to díky své maximálně nutriční hodnotě. WHO spirulinu používá při výživové pomoci pro podvyživené děti v rozvojových zemích.
Spirulina do sebe totiž absorbuje veškeré látky ze svého okolního prostředí, tedy nejen živiny, ale i toxiny! Takže – nekupujte Spirulinu z Číny, mohli byste si uškodit!
Spirulina je z 60 až 70% tvořena proteiny, je tedy ideální přírodní náhradou klasických proteinových fitness shaků plných chemie. Díky vysokému obsahu proteinů je i doporučovaná vegetariánům, veganům a vyznavačům raw stravy.
Opravdu! I pokud nejste superfood-fanatik. Spirulina je pro čtyřnohé mazlíčky nejen bezpečná, ale dokonce i více než prospěšná, hlavně pro jejich zažívání. Není třeba jí ale pejska či kočičku ládovat, stačí jen přidat pár gramů při zažívacích potížích.
Spirulina je dobrá nejen pro vás, ale i pro vašeho chlupatého společníka
Chlorella je nedílnou součástí čínské medicíny, která ji doporučuje jako přírodní detoxikant plný živin.
Japonci svoji chlorellu zbožňují – patří mezi jejich hlavní nutriční doplněk. Odhaduje se, že až 10 milionů Japonců užívá chlorellu – to je téměř 10%! Že by Japonci za svou pověstnou dlouhověkost vděčili právě chlorelle..?
Detoxikační účinky chlorelly působí skvěle i u kojících maminek a zbavují mateřské mléko dioxinů, tedy toxinů ze znečištěného životního prostředí.
Tedy pokud si ji vezmete PŘED bujarou nocí. Ti šťastnější kocovinu nepocítí vůbec, ostatní budou mít jen lehkou verzi „opice“.
Čeká-li vás večírek, dejte si preventivně chlorellu. Uleví od kocoviny!
Maca je přidávána do stravy astronautů NASA na jejich vesmírných výpravách pro svou mimořádnou nutriční hodnotu.
Maca roste v jihoamerických Andách ve výškách mezi 3,5 – 4,5 tisíci metry nad mořem v prostředí, kde se „normálním smrtelníkům“ už mnohem hůře dýchá.
Legenda praví, že Maca byla darem boha Virakoči lidem žijícím v extrémně nepříznivých podmínkách. Po dva tisíce let byla součástí stravy a zdrojem cenných složek zaručujícím zdraví a dlouhověkost.
Teprve poté je připravena na to, aby zvládla a dostatečně vyživila další úrodu této mimořádné rostliny.
V době rozkvětu Incké říše Maca sloužila pro svou hodnotu jako místní platidlo.
A jinde se bez souhlasu peruánské vlády nesmí pěstovat. V Číně se momentálně pěstuje ilegálně.
Peruánští farmáři pěstují Macu už po tisíciletí
Ve 4. století před naším letopočtem, ve vrcholném období řecké filozofie a lékařství, byl prokazatelně využíván extrakt mladého ječmene Nicomachusem, otcem Aristotela a dvorním lékařem makedonského krále Amyntase II.
Proto se zelenému ječmenu také říká „zelená krev“. Srovnáním chemické struktury chlorofylu, objevené v roce 1915, a krevního barviva hemoglobinu, popsané roku 1930, se zjistilo, že jsou tyto látky po chemické stránce téměř totožné. Liší se pouze jedním atomem.
Ječmen sklizený v raném stadiu se vysuší a připraví jemným mletím na prášek – tato forma je označována jako „grass“. Obsahuje vyšší množství vlákniny, ale méně nutrientů. Účinnější forma, nazývaná „juice“, vzniká lisováním mladých rostlinek. Získaná šťáva se pomalu a šetrně suší tak, aby v ní byly zachovány všechny důležité látky. Hádejte kterou variantu máme v sortimentu my? :)
Ještě jako ječmen ani nevypadá, ale už se sklízí. V tomhle stadiu totiž mladý ječmen obsahuje nevíce živin.
Palmy Acai v brazilském pralese rostou až do výšky téměř 20 metrů. Sklizeň je plně manuální, jen za použití mačet. Místní sběrači „ribeirinhos“ jsou zvyklí vylézt takovou výšku jako nic.
Jinak ztrácí svou nutriční hodnotu.
Plody Acai se masově představily v roce 2004 díky talkshow známé americké moderátorky Oprah. Bohužel to tenkrát bylo hlavně o zázračném hubnutí, což se později jednoznačně neprokázalo.
Čerstvě sklizené bobule Acai těsně před sušením.
Ne tak překvapivou samozřejmostí je, že všechny z výše zmíněných zelených (fialových, atd.) superpotravin obsahují vysoké množství vitaminů a minerálních látek a jsou tedy mimořádně zdraví prospěšné téměř pro každého.
Co vás u superpotravin nejvíce překvapilo?
Nikdy nepochybujte o tom, že by malá skupina otevřených lidí mohla změnit svět. Ve skutečnosti je to jediná věc, která ho kdy změnila.