Detoxikace

...aneb Jak dlouho ještě budete zametat pod koberec?



Kdybyste žili v čistém prostředí, pili čistou vodu, jedli jen jídlo, které si sami vypěstujete a měli jen láskyplné myšlenky, řekla bych vám, že si s detoxikací vůbec nemusíte dělat starosti. Naše tělo vytváří toxické látky ať žijeme jakkoli zdravě, ale počítá s tím a umí se jich zbavit. Od toho koneckonců máme játra, která filtrují krev a která umí vyvinout tzv. jaterní horečku, při níž spálí to, co by tělu mohlo uškodit. Při zvýšené teplotě se také vyrábí v játrech protilátky na konkrétní patogeny, se kterými přicházíme do styku. O tom se ale dočtete více v článku o imunitě...

TĚLO SI UMÍ UKLIDIT SAMO
Naše tělo je chytřejší, nez si myslíme, toxické látky zkrátka nemůže nechat kolovat životně důležitými orgány, a proto uklízí.

Pokud ale nestíhá, zametá odpadní látky tak říkajíc pod koberec a ukládá je na místech, která jsou z jeho pohledu méně důležitá.
Těžké kovy se například deponují v tukové tkáni, a to může být nakonec důvod, proč se tělo tukových zásob není ochotné zbavit, protože by muselo vyplavit do krve všechen ten nepořádek. Jiné odpadní látky se ukládají v kloubech (kyselina močová) a úponech, další se zapouzdří a vytvoří cysty. Tělo dělá skládky uvnitř sebe sama, jen pokud nemá na pořádný úklid čas, jakmile ten čas dostane, na tu dlouho odkládanou práci se samozřejmě vrhne, ale čas je, jak známo, nedostatkovou komoditou.

NÁKLADNÉ DETOXIKAČNÍ METODY
Následující metody detoxikace našeho těla od nás vyžadují větší než menší množství silné vůle, ale to je také jediné, co nás to bude stát. To je totiž jediná měna, za kterou můžete „koupit“ svému tělu onen čas na detoxikaci.

1. Přerušované hladovění a spol.
Pokud od posledního jídla k prvnímu dalšímu jídlu vydržíte minimálně 17 hodin nejíst, podpoříte ve svém těle jeho přirozenou schopnost sebeobnovy, které se odborně říká autofagie. Autofagie je velmi komplexní, evolucí vycizelovaný mechanismus, kterým tělo udržuje stálost vnitřního prostředí tak, že rozkládá své vlastní přebytečné nebo poškozené komponenty. Za objasnění procesu autofagie získal japonský vědec Jošinori Ósumi v roce 2016 Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství. Díky schopnosti autofagie dokáže náš organismus vpravdě recyklovat velké množství aminokyselin, a tím ušetřit spoustu práce i stavebního materiálu, který by jinak potřeboval doplňovat z potravy. Proces autofagie je velmi důmyslná win-win strategie, při které dochází zároveň k úklidu poškozených buněk a využití tohoto materiálu na stavbu nových. Vysvětluje to, proč při půstu nemusíte nutně přijít o svaly a proč i strava chudá na příjem bílkovin nemusí tělu nikterak škodit. Proces autofagie je možné stimulovat i jinými způsoby než půstem, podporovat ho je možné i kalorickou restrikcí (jíte prostě méně), krátkodobým intenzivním cvičením (HIIT – high intensity interval training) a kurkuminem z kořene kurkumy. Všechny tyto výše uvedené způsoby podpory sebeobnovy těla jsou prokázanými faktory prodlužující život, proto je jednoznačně dobré se nepřejídat, čas od času nejíst vůbec, pravidelně se vybičovat k fyzickému výkonu a milovat kari.

2. Otužování aneb Proudění energie mezi ohněm a vodou
Starobylou metodou detoxikace je dobře známé saunování, díky kterému se z těla vyplaví odpadní látky pomocí zvýšeného pocení. Toho samozřejmě můžeme dosáhnout i pod peřinou, což je jeden z opravdu velmi efektivních způsobů léčby řady virových onemocnění. Kombinace působení tepla a chladu obecně podporuje proudění energie v těle a celkovou odolnost. Málokdo ale ví, že velmi podobných výsledků jako při užívání sauny dosáhneme otužováním studenou vodou. Termoregulační mechanismy v nás se totiž po ochlazení sepnou a začnou tvořit teplo. Energie se tak rozproudí, nepotřebné a toxické látky se vyplaví, a navíc člověk dostane jako odměnu za svoji odhodlanost navštívit hranici svého komfortu pořádný kopanec endorfinů, které mu zvednou náladu, ať chce, nebo nechce.



3. Dechová technika podle Wima Hofa
Tato speciální dechová technika dokáže alkalizovat krev a jak vědecké studie následně potvrdily eliminovat nežádoucí mikroorganismy a jejich toxické produkty v těle. Ačkoli je tato metoda jednoduchá a časově nenáročná, mám tu zkušenost, že lidé jsou ochotni věnovat si trochu času až teprve tehdy, kdy už jim teče do bot.

VYČISTÍ TO ZA VÁS
Opravdu existuje přípravek, který spoustu práce udělá za člověka. Pokud potřebujete pomoct s vymetáním všeho toho, co jste si nashromáždili pod svým kobercem, tak Cytosan je ten pravý. Obsahuje mimořádně bioaktivní látky humáty – směsi huminových a fulvových kyselin, které vznikly postupným rozkladem organické třetihorní hmoty v místech ložisek hnědého uhlí a rašeliny, a k tomu silymarin, jenž podporuje pročištění organismu a zdraví jater. Ideální je Cytosan kombinovat s užíváním Regalenu podporujícího detoxikační schopnost jater.
Nezapomeňte dostatečně pít, aby se odplavilo všechno, co se odplavit má.





AUTOR ČLÁNKU
Mgr. TEREZA VIKTOROVÁ



Mohlo by se Vám líbit




Nové číslo magazínu Vitae


Sdílejte nás na sociálních médiích

Nikdy nepochybujte o tom, že by malá skupina otevřených lidí mohla změnit svět. Ve skutečnosti je to jediná věc, která ho kdy změnila.